Buradasınız:Anasayfa » Markalar » Örmeyi Sevenler İçin Örgü Modelleri…

Örmeyi Sevenler İçin Örgü Modelleri…

Örmeyi Sevenler İçin Örgü Modelleri…

Bayanlar hazır giyeceklerin dışında kendi elleriyle diktikleri, uzun süre emek harcadıkları ve göz nuru dedikleri örgüleri yapmaktan hoşlanırlar. Hatta çok sevdiklerine hediye ederek ona ne kadar değer verdiğini gösterirler. Çünkü örgü gerçekten ciddi bir emek isteyen zahmetli bir iştir.

Çok farklı türlerde örgü çeşitleri ve örgü örme türleri vardır. Örgüyü örebilmek için tabi ki önce örmeyi bilmeniz gerekir. İlk iş olarak örgüyü başlatmak gerekiyor. Bunun için sol başparmağınızı ve işaret parmağınızı kullanırsınız. ipi bu iki parmağınızın üstünden geçirir ve alttan avucunuzda birleştirirsiniz ipi. Sağ elinizdeki şiş ile önce başparmaktaki ipten sonra işaret parmağındaki ipten geçirirsiniz son olarak da iki parmağınızın arasındaki ipten geçirirsiniz ve ipi sıkıca tutarsınız. Sağ elinizdeki şişte ilk ilmeği oluşturmuş olursunuz. İstediğiniz kadar ilmek oluşturabilirsiniz bu yöntemle.

Genel olarak düz ve ters örgü kullanılır. Düz örgü de sağ elinizdeki şişi örgüyü meydana getiren ilmeklerden birine arkasından geçirirsiniz ve sonra üstüne bir kez olmak suretle ipi atarsınız. Şişi çekerken de yaptığınız bu işlemde oluşan yeni ipi çekerek sağ elinizdeki şişe ilmeği geçirmiş olursunuz. Sürekli böyle devam ederseniz düz örgü yapmış olursunuz. Ama eğer ters örgü yapmak istiyorsanız bunun için de düz örgüden farklı olarak sağ elinizdeki şişi arkadan değil önden ilmeğe geçirin ve yine düz örgüde olduğu gibi işleme devam edin. Böylece ters örgüyü de yapmış olursunuz. Eğer lastik gibi esneyen bir örgü elde etmek istiyorsanız iki düz iki ters şeklinde örebilirsiniz.

Çok farklı örgü çeşitleri var Haraşo, pirinç örgü, Selanik örgüsü gibi. Haraşo örgü hep tersten örülen örgü türüdür. Pirinç örgü de bir ilmeği ters birini düz örerek ilk sırayı bitirin ve diğer sıralarda bir öncekinde ters ördüyseniz düz, düz ördüyseniz ters olarak örün örgünüzü. Selanik örgü de ise ilk ilmeği tersten alın sonraki ilmeği örmeden tersten alın ve üzerine bir kez ip atın sonra yine bir ilmeği daha tersten örün bu şekilde devam ederek örgünüzü tamamlayın. İlk başta biraz zorlanabilirsiniz ama kendi emeğinizle ortaya çıkardığınız örgülerin güzelliğini görünce bütün zorlukları zamanla aştığınızı fark edeceksiniz.

Örgülerle neler yapabilirsiniz? Eşinize, çocuklarınıza, torunlarınıza hatta arkadaşlarınıza rengarenk ve farklı modellerde kazaklar, hırkalar, süveterler, atkılar, çoraplar, patikler yapabilirsiniz. Örgü işinden anlayan arkadaşlarınızla fikir alışverişinde bulunarak yepyeni modellerde ortaya çıkarabilirsiniz.

Örgüden zevkinize uygun bir çantada çıkarabilirsiniz. İsterseniz yine çantanızın üstüne örgüden yapılmış süsler iliştirebilirsiniz. Çok şık bereler örebilirsiniz. Eğer kalın şiş kullanıyorsanız mutlaka ipinizi de kalın olmasına dikkat edin yoksa çok aralıklı olur ve güzel durmaz. Şapkanızın kalıplı olmasını istiyorsanız bunun için tuhafiyelerden kalıp elde edebilirsiniz. Kafanıza tam oturması içinde lastikli örgüyü kullanabilirsiniz.

Eğer esmerseniz beyaz ve tonlarını kullanın sizi çok daha şık gösterecektir. Esmer değilseniz canlı renkleri tercih edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön