Buradasınız:Anasayfa » Kemer Modelleri » Geçmişten Günümüze Kemer Modelleri

Geçmişten Günümüze Kemer Modelleri

Geçmişten Günümüze Kemer Modelleri

Kemer; kıyafetlerin üstüne takılan, kimi zaman kıyafeti daha şık bir hale getirmek için, kimi zaman ise bol gelen kıyafetlerimizi daraltmak amacı ile kullandığımız bir aksesuardır. Bazı yörelerde kemere kuşak da denilmektedir. Kemerin tarihçesine şöyle bir bakacak olursak; kemer veya kuşak denilince ilk akla gelen bele sarılan her türlü aksesuarlardır. Kuşak, kayış, kemer kelime anlamı olarak neredeyse aynı anlamdadır. İnsanlar elbise giymeye başladıklarında kemer kullanmaya da başlamışlardır. Bu sebepten dolayı da kemerin tarihi de elbisenin tarihi ile aynıdır. Neredeyse bütün kültürlerde kemer elbisenin önemli bir aksesuarıdır.

Batı ülkelerinde ise kemerler elbisenin tamamlanmasında önemli bir paya sahipti. Bunun dışında kemer, köylerde genellikle av malzemelerinin veya yiyeceklerin bele sarılan kemere asılması amacı ile de kullanılmıştır. Batı ülkelerinde kemer her zaman belli bir amaç için kullanılmıştı. Ve her zaman pratik çözümler üretmek için takılmıştı. İlk zamanlar kaba bir görüntüsü olan kemerler sonraları daha zarif bir görünüm içermeye başlamışlardır.

Kemerin bir aksesuar olduğu kadar kültürel ve sosyal bir sınıfında belirleyicisi olduğu bilinmelidir. Eski Mısırda sosyal sınıflar kendilerini genellikle kullandıkları kemerler ile diğer sınıflardan ayırırlardı. 19. yüzyılda ise, Türk kadınlarının bellerine taktıkları kemerler, yüksek ziynet eşyalarından biriydi. Kemerler çok değerliydi. Öyle ki elmas, inci gibi değerli taşlarla süslenirdi. Göbek hizasından bağlanan tokalar bile değerli taşlardan oluşmuştu.

Bazı yörelerimizde ki kemer çeşitleri ise; döşeme altın kemer, sallama kemer ve döşeme gümüş kemerlerdir. Tabi ki ekonomik gücü yetmeyen kişiler ise daha çok kadife kumaştan veya ipekten kemer kullanmışlardır. Sallama kemerler kayış veya ketenden yapılır. Bunların üzerine ise; yürürken ses çıkarması veya parıldaması amacı ile gümüş erkler dizilir. Döşeme gümüş kemerlerde ise, kemerlerin üstüne gümüş levhalar, altın ve pullar dizilirdi. Kemerler beli sıkıca kavrardı. Böylelikle güzel bir görünümde sağlamış olurdu.

Hangi kemeri takarsak takalım, fazla sıkı bağlamamalıyız. Aksi halde bağırsak bölgelerine yapmış olduğu baskı ile ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Günümüzde ise bayanlarımız şıklıklarına şıklık katmak amacı ile kemerler kullanırlar. Bu kemerler; deri, kumaş, örgü, gümüş gibi farklı malzemelerden yapılmış olabilir. Eğer elbiselerimizi doğru kemerler ile tamamlarsak çok şık bir görüntü elde edebiliriz. Aksi takdirde çok güzel bir kemer bile kullansak elbisemiz ile uyumlu değilse daha kötü bir görüntü elde ederiz.

Gelelim 2012 yılının moda olan kemerlerine. Bu yıl yine kalın kemer modası devam ediyor. Ayrıca püsküllü, zımbalı toprak renkli kemerler bu yıl çok moda. Bu yılın en ilginç modası ise, ince kemerleri iki kat dolayarak kalın bir kemer elde etmek. Yine rengarenk kemerleri farklı farklı kombinler yaparak kullanabilirsiniz.

Kimi zaman giysiniz ile uyumlu renkte kullanabileceğini kemeler, bu yaz daha asi olarak da kullanılmakta. Giydiğiniz kıyafet ile herhangi bir renk uyumu olmayan kemerlerin kullanımı gençler tarafından tercih edilmekte.

 

 

 

 

 

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön