Buradasınız:Anasayfa » İğne Oyaları Modelleri » El Emeği Göz Nuru İğne Oyaları

El Emeği Göz Nuru İğne Oyaları

El Emeği Göz Nuru İğne Oyaları

İğne oyaları küçük uğraşlar olarak görünse de çok zahmet isteyen ve kişiyi oldukça yoran ince işlerdir. Çok fazla emek harcandığı ve epey bir zaman ayrıldığı için bayanların göz nurudur ve sadece değer verdikleri insanlara hediye ederler ve yine kendi ailesi için bunca sıkıntıyı göze alırlar.

Küçük ve basit bir iş olarak görünseler de bu işi yapanın ağzından dinlemek gerek nasıl yapıldığını. İlk başlarda acemice yapılan iğne oyaları canınızı sıkabilir ama zamanla, tecrübe kazandıkça, eliniz hızlandıkça bu işten zevk almaya başlayacaksınız. Evinizin birçok yerinde kullanmaya da başlayacaksınız çünkü verdiğiniz bunca emek sergilenmeyi hak ediyor.
İğne oyasından örtü kenarlarında, başörtüsü kenarlarında, fular kenarlarında ve daha birçok alanda yararlanırız ve çok şık durur. İğne oyasından diğer örgü türlerinden farklı olarak takı ve aksesuar da yapabilirsiniz.

Eğer takı olarak kullanmak istiyorsanız iğne oyasını, işe ona şekil vererek başlayabilirsiniz. Mesela uğur böcekli bir kolye yapmak istiyorsunuz. Bunun için öncelikle iğneyi ve kırmızı ile siyah ipi elinize alın. İğne oyasını uğur böceği şeklini alacak şekilde kırmızı iple örün ve siyah iple de baş kısmını yapın. Böylece uğur böceğiniz hazır hale gelecek. Bunu yaparken uğur böceğiniz güzel göründüğüne emin olun çünkü onu boynunuzda taşıyacaksınız. Kolyeyi oluşturmak için evinizdeki iplerden sağlam bir ip seçin ya da takılar satan bir dükkandan kolye ipi alın. Eğer boncuk da kullanırsanız kolyeniz çok daha şık hale gelecektir. Bunun için kırmızı, beyaz ve siyah boncuklardan seçebilirsiniz. Önce boncukları ipe geçirin, orta kısmada iğne oyasından yaptığınız uğur böceğinizi geçirin ve tekrar boncukları dizmeye devam edin. En sonunda da ipinize kopça takın. Böylece kolyeniz artık takmaya hazır halde. Sevdiğiniz kıyafetlerin üstüne takabilirsiniz.

İğne oyasının estetiğinden yararlanılabilecek bir başka aksesuar da fulardır. İğne oyasıyla kenarları işlenmiş fularlar kişiyi çok daha şık ve güzel göstermekte. Eğer satın aldığınız fuların kenarlarında iğne oyası yoksa kendiniz de yapabilirsiniz. Böylece kendi emeğinizle süslediğiniz fularınızı daha keyifle giyer ve fularınız sizin için daha değerli bir hal alır. Mesela beyaz fuların kenarlarına her tür iğne oyası gider ama siz en çok hangi rengi seviyorsanız, hangi rengi daha çok kullanıyorsanız onu tercih edebilirsiniz.
Başörtülerinde kullanılan iğne oyaları modelleri genel olarak birbirine benziyor ve başörtülerini çok daha cazip hale getiriyor. Bu yüzden satılan başörtülerinin bazılarında iğne oyaları yer almakta.

2012 yılında da iğne oyaları eskisi kadar olmasa da kullanılmaya devam ediyor. Eski dönemlerden farklı olarak kullanıldığı alanlar artık çok daha fazla. El emeği iğne oyaların yerini fabrika işi iğne oyaları da almadı değil. Çok daha pratik ve ucuz olması nedeniyle tercih edilmekte ama tabi ki el emeği iğne oyaları içinde barındırdığı emek bakımından paha biçilemez.

 

 

 

 

 

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön